Sandvik Coromant R590-125Q40A-11M CoroMill™ Century square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R790-032C5S2-16M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R790-032C5S2-16M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
R 12 866,20
inc. vat
Out of stock
SKU
5747292
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 48.01mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 92mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 200001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.907kg |
| OAL - Overall Length | 124mm |
| OHX - Maximum Overhang | 92mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 13deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 1deg |
| LAMS - Inclination Angle | 11deg |
| Insert Thickness | 4mm |
| LU - Usable Length | 61mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| W1 - Insert Width | 11mm |
| DC - Cutting Diameter | 32mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 28mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0.99999972deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 11.00000005deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 2mm |
| ORDCODE | R790-032HA06S2-16M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_HSK01_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 13:49:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | DIN69893-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_ML1604_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R790-1604.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1900L25-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 856,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1800L25-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 856,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1800L25-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1850C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1900L25-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 067,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3050L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat
Write Your Own Review