Sandvik Coromant R790-040A32S1-16M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R590-200Q60A-11M CoroMill™ Century square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R590-200Q60A-11M CoroMill™ Century square shoulder milling cutter
Previous
R 11 640,30
inc. vat
In stock
SKU
5747240
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 22mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 67mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 456001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.41kg |
| OAL - Overall Length | 86mm |
| OHX - Maximum Overhang | 67mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 11deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 1.2deg |
| LAMS - Inclination Angle | 11deg |
| Insert Thickness | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| W1 - Insert Width | 11mm |
| DC - Cutting Diameter | 36mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 32mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 1.19999978deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 11.00000005deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 2mm |
| ORDCODE | R790-036C3S1-16L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:48:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_ML1604_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R790-1604.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-390.00-50 030 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptorR 5 585,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-390.00-50 060 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptorR 5 585,55 inc. vat
Write Your Own Review