Sandvik Coromant R790-054C5S1-16M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant R790-050HA06S2-22M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R790-050HA06S2-22M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
R 17 155,70
inc. vat
In stock
SKU
5747178
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 22mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 367001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.42kg |
| OAL - Overall Length | 50mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 7deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 2deg |
| LAMS - Inclination Angle | 11deg |
| Insert Thickness | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| W1 - Insert Width | 11mm |
| DC - Cutting Diameter | 50mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 46mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 2.00000003deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 11.00000005deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | R790-050Q22S1-16H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_G2200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:48:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_ML1604_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R790-1604.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SL70-SRDCL-35-12HP CoroTurn™ 107 head for turningR 7 537,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SL70-SRDCR-35-12HP CoroTurn™ 107 head for turningR 7 537,10 inc. vat
Write Your Own Review