Sandvik Coromant R840-0550-50-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R840-0780-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R840-0780-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 1 098,25
inc. vat
In stock
SKU
5747401
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 1.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 24.6mm |
| BD - Body Diameter | 1.4mm |
| LB - Body Length | 11.2mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 568411/min |
| WT - Weight Of Item | 5.5g |
| OAL - Overall Length | 25mm |
| OHX - Maximum Overhang | 10.7794mm |
| LSC - Clamping Length | 12.07mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 16.22deg |
| LU - Usable Length | 8.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 1.4mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 24deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 6.285714285714 |
| PL - Point Length | 0.4mm |
| LCF - Chip Flute Length | 11mm |
| SIG - Point Angle | 118deg |
| ORDCODE | R840-0140-70-A0B H10F |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_F1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-07 01:06:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DS20-D4128LX38-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 910,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D4200L50-04 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 494,10 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D4200L50-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 14 708,50 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D4128LX38-05 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 13 658,55 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D4128LX38-07 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 15 759,60 inc. vat -
Sandvik Coromant DS20-D4200L50-06 CoroDrill® DS20 indexable insert drillR 16 058,60 inc. vat
Write Your Own Review