Sandvik Coromant R840-0550-50-W1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R840-0760-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R840-0760-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 915,40
inc. vat
In stock
SKU
5747407
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 1.5875mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 33.7mm |
| BD - Body Diameter | 1.588mm |
| LB - Body Length | 10mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 501121/min |
| WT - Weight Of Item | 0.009kg |
| OAL - Overall Length | 34mm |
| OHX - Maximum Overhang | 9.711mm |
| LSC - Clamping Length | 20.4mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 19.73deg |
| LU - Usable Length | 6.6mm |
| DC - Cutting Diameter | 1.59mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 29deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.150943396226 |
| PL - Point Length | 0.3mm |
| LCF - Chip Flute Length | 10mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | R840-0159-50-A0B 1020 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R0625_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-07 01:06:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 725-080Q27-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 17 514,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-100Q32-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 16 680,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-080Q27-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 14 504,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-063Q22-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 12 329,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-063Q22-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 14 468,15 inc. vat -
Sandvik Coromant A745-200J47-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 35 756,95 inc. vat
Write Your Own Review