Sandvik Coromant R840-0278-50-A0B 1020 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R840-0260-50-A0B 1020 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R840-0260-50-A0B 1020 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 1 322,50
inc. vat
In stock
SKU
5746829
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 2.7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 45.5mm |
| BD - Body Diameter | 2.7mm |
| LB - Body Length | 16mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 294731/min |
| WT - Weight Of Item | 0.012kg |
| OAL - Overall Length | 46mm |
| OHX - Maximum Overhang | 15.5086mm |
| LSC - Clamping Length | 25.5mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 21.31deg |
| LU - Usable Length | 11.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 2.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 31.2deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.185185185185 |
| PL - Point Length | 0.5mm |
| LCF - Chip Flute Length | 16mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | R840-0270-50-A0B 1020 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_F2700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-07 01:06:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-CXS-49-07 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptorR 6 138,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-CXS-49-04 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptorR 6 138,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-CXS-95-04 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptorR 7 059,85 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-CXS-95-05 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptorR 7 059,85 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-CXS-49-06 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptorR 6 138,70 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-CXS-49-05 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptorR 6 138,70 inc. vat
Write Your Own Review