Sandvik Coromant R840-0620-70-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R840-0620-50-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R840-0620-50-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 2 212,60
inc. vat
Out of stock
SKU
5746907
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 89.9mm |
| BD - Body Diameter | 6.4mm |
| LB - Body Length | 55mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 114391/min |
| WT - Weight Of Item | 0.054kg |
| OAL - Overall Length | 91mm |
| OHX - Maximum Overhang | 53.9094mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 18.6deg |
| LU - Usable Length | 33.1mm |
| DC - Cutting Diameter | 6.4mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 27.393229deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.171875 |
| PL - Point Length | 1.1mm |
| LCF - Chip Flute Length | 53mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | R840-0640-50-A0A 1220 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 12:39:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1220 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 L |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-B50-HD-20-102 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 11 738,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B40-HD-25-094 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 10 715,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B40-HD-20-088 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 10 206,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B50-HD-25-106 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 324,55 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I50-HD-32-077 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 911,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I50-HD-25-087 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 324,55 inc. vat
Write Your Own Review