Sandvik Coromant R840-0730-50-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R840-0970-50-A0A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R840-0970-50-A0A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 3 190,10
inc. vat
Out of stock
SKU
5747750
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 101.3mm |
| BD - Body Diameter | 9.7mm |
| LB - Body Length | 63mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 75481/min |
| WT - Weight Of Item | 0.091kg |
| OAL - Overall Length | 103mm |
| OHX - Maximum Overhang | 61.3mm |
| LSC - Clamping Length | 40mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 21.16deg |
| LU - Usable Length | 48.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 31deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.989690721649 |
| PL - Point Length | 1.7mm |
| LCF - Chip Flute Length | 61mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | R840-0970-50-A1A 1220 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 11:28:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1220 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 L |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNGA120412S01525F 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-VB50-S-25-095 BIG-PLUS CAT-V to CoroChuckâ„¢ 930R 14 445,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-VB40-S-25-095 BIG-PLUS CAT-V to CoroChuckâ„¢ 930R 12 554,55 inc. vat
Write Your Own Review