Sandvik Coromant R840-1250-30-A0A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R840-1000-50-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R840-1000-50-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 3 190,10
inc. vat
Out of stock
SKU
5747898
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 101.3mm |
| BD - Body Diameter | 10mm |
| LB - Body Length | 63mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 73211/min |
| WT - Weight Of Item | 0.096kg |
| OAL - Overall Length | 103mm |
| OHX - Maximum Overhang | 61.2852mm |
| LSC - Clamping Length | 40mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 21.99deg |
| LU - Usable Length | 48mm |
| DC - Cutting Diameter | 10mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 32.141908deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.8 |
| PL - Point Length | 1.7mm |
| LCF - Chip Flute Length | 61mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | R840-1000-50-W1A 1220 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLWN_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 12:51:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HE |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1220 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 L |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNMA120404S01020E CB20 T-Max™ P insert for turningR 1 305,25 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGX1204L025-18AXA 7015 T-Max™ P insert for turningR 3 041,75 inc. vat
Write Your Own Review