Sandvik Coromant R846-0320-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-0714-021A1-NM H10F CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-0714-021A1-NM H10F CoroDrill® 860 solid carbide drill
Previous
R 1 941,20
inc. vat
In stock
SKU
6256293
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 61.5mm |
| BD - Body Diameter | 3.175mm |
| LB - Body Length | 26mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 50131/min |
| WT - Weight Of Item | 0.025kg |
| OAL - Overall Length | 62mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25.4631mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 19.73deg |
| LU - Usable Length | 10.1mm |
| DC - Cutting Diameter | 3.18mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 28.992679deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.176100628931 |
| PL - Point Length | 0.5mm |
| LCF - Chip Flute Length | 20mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | R846-0318-30-A1A 1220 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 12:15:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1220 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review