Sandvik Coromant R840-1380-30-A0A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R846-0600-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R846-0600-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 2 329,90
inc. vat
In stock
SKU
5748815
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 81mm |
| BD - Body Diameter | 6mm |
| LB - Body Length | 46mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 26531/min |
| WT - Weight Of Item | 0.036kg |
| OAL - Overall Length | 82mm |
| OHX - Maximum Overhang | 45mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 21.88deg |
| LU - Usable Length | 31mm |
| DC - Cutting Diameter | 6mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 32deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.166666666667 |
| PL - Point Length | 1mm |
| LCF - Chip Flute Length | 44mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | R846-0600-50-A1A 1220 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 18:45:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1220 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 L |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review