Sandvik Coromant R846-0860-50-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant R846-0833-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant R846-0833-30-A1A 1220 CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Previous
R 2 741,60
inc. vat
Out of stock
SKU
6256384
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® Delta-C solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 87.6mm |
| BD - Body Diameter | 8.45mm |
| LB - Body Length | 49mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 18831/min |
| WT - Weight Of Item | 0.076kg |
| OAL - Overall Length | 89mm |
| OHX - Maximum Overhang | 47.5711mm |
| LSC - Clamping Length | 40mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 19deg |
| LU - Usable Length | 26.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 8.45mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 27.965136deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.171597633136 |
| PL - Point Length | 1.4mm |
| LCF - Chip Flute Length | 47mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | R846-0845-30-A1A 1220 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 12:15:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1220 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA245-076R25-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 13 673,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-100J31.75-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 13 090,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-063R19-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 10 821,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-076R25-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 9 104,55 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-063R19-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 9 672,65 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-063R19-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 8 537,60 inc. vat
Write Your Own Review