Sandvik Coromant RA216-32O32L-083 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Next
Sandvik Coromant R216-50B50-175 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R216-50B50-175 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Previous
R 6 191,60
inc. vat
In stock
SKU
5739075
CoroMill® 216 ball nose milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216 ball nose milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 108.75mm |
| BD - Body Diameter | 14.6mm |
| LB - Body Length | 25.4mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 200001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.174kg |
| OAL - Overall Length | 108.75mm |
| OHX - Maximum Overhang | 57.16mm |
| LSC - Clamping Length | 51.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 85deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 10deg |
| AN - Clearance Angle Major | 9deg |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| H - Shank Height | 17.15mm |
| LU - Usable Length | 33.4mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25.796875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 14.1986mm |
| DC - Cutting Diameter | 15.875mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 15.875mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 7.9375mm |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 7.9375mm |
| PRFRAD - Profile Radius | 7.9375mm |
| ORDCODE | RA216-16M19-057 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:37:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MQ1603_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | RA216-16 03 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15.875 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review