Sandvik Coromant RA216.24-1630DAK04G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Next
Sandvik Coromant RA216.24-1230DAK03G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Previous
Sandvik Coromant RA216.24-1230DAK03G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Previous
Sandvik Coromant RA216.24-2450BAK18P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
R 3 216,55
inc. vat
In stock
SKU
5739464
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
| DCON - Connection Diameter | 9.525mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 88.9mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.093kg |
| OAL - Overall Length | 88.9mm |
| OHX - Maximum Overhang | 49.2mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 0.794mm |
| LU - Usable Length | 28.58mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 28.58mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.525mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7.937mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.000524934383 |
| ORDCODE | RA216.24-2450BAK18P 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R3750_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:01:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | VFD |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-LC2040-51030M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 23 259,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-LC2050-00065M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 23 259,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PSSNL-27042-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-LC2040-51040M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 23 259,90 inc. vat
Write Your Own Review