Sandvik Coromant RA216-19 T3 M-M 2040 CoroMill™ 216 ball nose insert
Next
Sandvik Coromant RA216-51 07 M-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insert
Previous
Sandvik Coromant RA216-51 07 M-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insert
Previous
R 1 214,40
inc. vat
In stock
SKU
5739541
CoroMill® 216F ball nose insert
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216F ball nose insert
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.8g |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 4.7625mm |
| Insert Thickness | 2.54mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 4.7625mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.525mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0mm |
| ORDCODE | RA216F-10 26 E-L 1010 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:29:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 9.52 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MS1026_1 |
| Grade | 1010 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review