Sandvik Coromant N365-1505ZNE-KW4 K20W CoroMill™ 365 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RA216F-13 30 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insert
Previous
Sandvik Coromant RA216F-13 30 E-L 1010 CoroMill™ 216F ball nose insert
Previous
R 1 777,90
inc. vat
In stock
SKU
5738697
CoroMill® 216F ball nose insert
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216F ball nose insert
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 23g |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25.4mm |
| RE - Corner Radius | 12.7mm |
| Insert Thickness | 6mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 25.4mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0mm |
| ORDCODE | RA216F-25 60 E-L P20A |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 02:41:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25.4 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MS2560_1 |
| Grade | P20A |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review