Sandvik Coromant RA245-063R19-12M CoroMill™ 245 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA245-063R19-12H CoroMill™ 245 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA245-063R19-12H CoroMill™ 245 face milling cutter
Previous
R 8 537,60
inc. vat
In stock
SKU
5739731
CoroMill® 245 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 245 face milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 144001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.96kg |
| OAL - Overall Length | 40mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 45deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 7.2deg |
| LAMS - Inclination Angle | 23deg |
| AN - Clearance Angle Major | 20deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 13.4mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6.096mm |
| DC - Cutting Diameter | 63.5mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 63.5mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -11.90480613deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 21.2797885deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 75.9968mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | RA245-063R19-12L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 11:45:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MB12T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R245-12T3.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review