Sandvik Coromant RA390-025EH25-11M CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA390-025EH25-11H CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA390-025EH25-11H CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
R 5 674,10
inc. vat
Out of stock
SKU
6416915
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 24.5mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 35mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 361001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.122kg |
| OAL - Overall Length | 59mm |
| OHX - Maximum Overhang | 35mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 4.9deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -8.671deg |
| LAMS - Inclination Angle | 17.06deg |
| AN - Clearance Angle Major | 21deg |
| Insert Thickness | 3.59mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10.0076mm |
| W1 - Insert Width | 6.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 25.4mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 23.8mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -8.67100023deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 17.06000005deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1mm |
| ORDCODE | RA390-025EH25-11L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_B0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:08:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH11T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-11.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 725-125Q40-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 22 482,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-100Q32-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 20 559,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-160Q40-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 29 008,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-160Q40-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 35 027,85 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-076R25-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 17 514,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 725-125Q40-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 28 173,85 inc. vat
Write Your Own Review