Sandvik Coromant RA215-076C8-152L T-Max™ Long edge square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA390-038M32-11L CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA390-038M32-11L CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
R 6 820,65
inc. vat
In stock
SKU
5740171
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 101.625mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 278001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.576kg |
| OAL - Overall Length | 101.625mm |
| OHX - Maximum Overhang | 43.685mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 2.2deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6.756deg |
| LAMS - Inclination Angle | 21.35deg |
| AN - Clearance Angle Major | 21deg |
| Insert Thickness | 3.59mm |
| H - Shank Height | 29.36mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 28.971875mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10.0076mm |
| W1 - Insert Width | 6.8mm |
| DC - Cutting Diameter | 38.1mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 36.5mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -6.75600013deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 21.35000009deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1mm |
| ORDCODE | RA390-038M32-11M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:44:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH11T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-11.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review