Sandvik Coromant RA390-038O32L-17M CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA390-038M38-54M CoroMill™ 390 long edge square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA390-038M38-54M CoroMill™ 390 long edge square shoulder milling cutter
Previous
R 6 250,25
inc. vat
In stock
SKU
5740098
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 228.6mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 90001/min |
| WT - Weight Of Item | 1345g |
| OAL - Overall Length | 228.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 170.66mm |
| LSC - Clamping Length | 179.15mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 4.1deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -5.382deg |
| LAMS - Inclination Angle | 14.76deg |
| AN - Clearance Angle Major | 19deg |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| L - Cutting Edge Length | 17.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 15.6972mm |
| W1 - Insert Width | 9.6mm |
| DC - Cutting Diameter | 38.1mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 36.5mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -5.38199976deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 14.76000012deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 1.5mm |
| ORDCODE | RA390-038O32L-17L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:39:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH1704_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-17.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 17 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review