Sandvik Coromant RCGX 09 07 00-SF S205 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMX 12 07 00-SM S205 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMX 12 07 00-SM S205 T-Max™ insert for turning
Previous
R 334,65
inc. vat
In stock
SKU
8075493
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCGX 06 06 00-SF S205 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:14:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0606_1 |
| Grade | S205 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review