Sandvik Coromant RCMT 10 T3 M0-SM S205 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 08 03 M0-SM S205 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 08 03 M0-SM S205 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 155,25
inc. vat
In stock
SKU
8003567
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| ORDCODE | RCMT 06 03 00-SM S205 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:09:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0603_1 |
| Grade | S205 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RAG123H043-24B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 7 186,35 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG123H07-25B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 4 548,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG123H10-32B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 5 706,30 inc. vat -
Sandvik Coromant RAG123H039-20B CoroCut™ 1-2 boring bar for groovingR 5 706,30 inc. vat
Write Your Own Review