Sandvik Coromant RCMT 10 T3 MP-M3 1105 CoroTurn™ 107 insert with rail for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 10 T3 MP-L3 2220 CoroTurn™ 107 insert with rail for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 10 T3 MP-L3 2220 CoroTurn™ 107 insert with rail for turning
Previous
R 215,05
inc. vat
In stock
SKU
7960633
CoroTurn® 107 insert with rail for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert with rail for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 10mm |
| RE - Corner Radius | 5mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| ORDCODE | RCMT 10 T3 MP-L3 4425 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:08:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 10 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TN10T3MP_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L3 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-DNE-MZ50V-E Driven tool holder for Mazak machinesR 68 748,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DNE-MZ50V-I Driven tool holder for Mazak machinesR 89 382,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TRI-OK60A Manual clamping unit for Okuma machinesR 28 131,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TRI-OK60A-SS Manual clamping unit for Okuma machinesR 30 941,90 inc. vat
Write Your Own Review