Sandvik Coromant RCMT 16 06 M0 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 12 04 00-M0 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 12 04 00-M0 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 223,10
inc. vat
In stock
SKU
8020974
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| BN - Face Land Width | 0.12mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMT 12 04 M0 4415 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:12:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1204M_1 |
| Grade | 4415 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M0 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-052C5-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 11 022,75 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-015A20-10M CoroMill™ 200 face milling cutterR 5 117,50 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-036C3-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 7 932,70 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-038A32-12M CoroMill™ 200 face milling cutterR 7 860,25 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-020A25-12H CoroMill™ 200 face milling cutterR 6 239,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-015A20-10H CoroMill™ 200 face milling cutterR 5 613,15 inc. vat
Write Your Own Review