Sandvik Coromant RCGX060600E 7014 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 16 06 MP-L3 2220 CoroTurn™ 107 insert with rail for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 16 06 MP-L3 2220 CoroTurn™ 107 insert with rail for turning
Previous
R 473,80
inc. vat
In stock
SKU
7968965
CoroTurn® 107 insert with rail for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert with rail for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 15.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16mm |
| RE - Corner Radius | 8mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| ORDCODE | RCMT 16 06 MP-L3 4425 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:09:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TN1606MP_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | L3 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review