Sandvik Coromant LPMH 25 06 10-PM 4340 Insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCMT 20 06 M0 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 20 06 M0 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 472,65
inc. vat
In stock
SKU
7504613
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| ORDCODE | RPGX060400E 6160 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:52:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RP0604_1 |
| Grade | 6160 |
| SUBSTRATE | CS |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNGA120416S01030A 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120416S01030A 7025 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120412T01030AWH 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 692,15 inc. vat
Write Your Own Review