Sandvik Coromant RPGX120700T01020 6220 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RPGX120700E 6160 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RPGX120700E 6160 T-Max™ insert for turning
Previous
R 1 097,10
inc. vat
In stock
SKU
7348106
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | RPGX120700T01020 6230 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:52:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RP1207_1 |
| Grade | 6230 |
| SUBSTRATE | CA |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review