Sandvik Coromant SCMT 12 04 08-UM 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant SCMT 12 04 08-MM 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SCMT 12 04 08-MM 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 247,25
inc. vat
In stock
SKU
7231408
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.007kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| ORDCODE | SCMT 12 04 08-MR 2220 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:14:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SC1204_1 |
| Grade | 2220 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-SVUCL-20-11-E CoroTurn™ 107 head for turningR 4 403,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-SVQCR-20-11-E CoroTurn™ 107 head for turningR 4 403,35 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-SVQCL-25-11-D CoroTurn™ 107 head for turningR 4 606,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-2C 40 283 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL adaptorR 11 290,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-SVQCR-25-11-D CoroTurn™ 107 head for turningR 4 606,90 inc. vat
Write Your Own Review