Sandvik Coromant SNMM 12 04 12-MR 2220 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMG 19 06 24-MRR 2220 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMG 19 06 24-MRR 2220 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 218,50
inc. vat
In stock
SKU
7231433
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.009kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.9mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| ORDCODE | SNMM 12 04 08-MR 2220 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:03:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1204_1 |
| Grade | 2220 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA245-100J31.75-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 16 524,35 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-100J31.75-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 10 821,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-080J25.4-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 11 372,35 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-080J25.4-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 13 673,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA245-080J25.4-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 9 104,55 inc. vat
Write Your Own Review