Sandvik Coromant TCMT 11 02 02-UF 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 06 T1 04-UF 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 06 T1 04-UF 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 165,60
inc. vat
In stock
SKU
7861111
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5.55625mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.97mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.624mm |
| ORDCODE | TCMT 09 02 04-UF 4425 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:06:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC0902_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-391.05C-16 032 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 843,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.05C-22 025 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 843,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.05C-16 030 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 556,80 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-A391.05C-19 030 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 556,80 inc. vat
Write Your Own Review