Sandvik Coromant TCMT 16 T3 04-UM 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 11 02 04-UM 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 11 02 04-UM 4425 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 196,65
inc. vat
In stock
SKU
7861122
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.94mm |
| L - Cutting Edge Length | 10.999mm |
| ORDCODE | TCMT 11 02 08-UM 4425 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:06:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC1102_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R200-030A32-20L CoroMill™ 200 face milling cutterR 6 737,85 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-028A32-12M CoroMill™ 200 face milling cutterR 6 737,85 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-038A32-12L CoroMill™ 200 face milling cutterR 7 363,45 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-030A32-20M CoroMill™ 200 face milling cutterR 7 363,45 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-028A32-12L CoroMill™ 200 face milling cutterR 6 239,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-034A32-16M CoroMill™ 200 face milling cutterR 7 363,45 inc. vat
Write Your Own Review