Sandvik Coromant TCMT 16 T3 08-PM 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 16 T3 04-UM 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 16 T3 04-UM 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 246,10
inc. vat
In stock
SKU
7860498
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 16.0978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| ORDCODE | TCMT 16 T3 04-UR 4415 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:27:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC16T3_1 |
| Grade | 4415 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-391.05C-40 060M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 7 066,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-A391.05C-25 025M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 149,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-A391.05C-19 025M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 843,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-A391.05C-19 025M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 149,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A391.05C-25 030M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 473,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A391.05C-19 030M Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 473,35 inc. vat
Write Your Own Review