Sandvik Coromant VBGW110304S01020F 7125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TNGA160420S01025F 7125 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TNGA160420S01025F 7125 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 1 469,70
inc. vat
In stock
SKU
7586872
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 2.4mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 3.6mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 25deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | TNGA160424S01025F 7125 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 12:36:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TN1604_1 |
| Grade | 7125 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 392.55EH-40 10 051 MAS-BT 403 to Coromant EH adaptorR 5 456,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55EH-40 12 054 MAS-BT 403 to Coromant EH adaptorR 5 798,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55EH-40 16 060 MAS-BT 403 to Coromant EH adaptorR 6 820,65 inc. vat
Write Your Own Review