Sandvik Coromant CNMM 25 09 24-QR 4425 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant TNMG 27 06 08-QM 4425 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TNMG 27 06 08-QM 4425 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 518,65
inc. vat
In stock
SKU
8019691
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 29.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.35mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 26.2963mm |
| L - Cutting Edge Length | 27.4963mm |
| ORDCODE | TNMG 27 06 12-QM 4425 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 12:37:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 27 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TN2706_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | QM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-40L151.21-32-40 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 244,80 inc. vat
Write Your Own Review