Sandvik Coromant VNGG 16 04 12-SGF S205 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant VNGG 16 04 04-SGF S205 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VNGG 16 04 04-SGF S205 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 558,90
inc. vat
In stock
SKU
8003620
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 9.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.4mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VNGG 16 04 08-SGF S205 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 10:34:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VN1604_1 |
| Grade | S205 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SGF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-R19D-048-180 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 62 946,40 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-Q32D-080-320 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 96 915,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C10-Q40D-100-400 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 126 928,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-Q27D-076-360 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 115 379,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-Q32D-080-360 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 115 379,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-Q32D-080-220 Coromant Capto™ to damped arbor adaptorR 81 221,05 inc. vat
Write Your Own Review