Sandvik Coromant WNMG 08 04 12-XM 2220 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant WNMG 08 04 12-MR 2220 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant WNMG 08 04 12-MR 2220 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 240,35
inc. vat
In stock
SKU
7231508
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 7.4873mm |
| L - Cutting Edge Length | 8.6873mm |
| ORDCODE | WNMG 08 04 12-QM 2220 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 12:36:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | W |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_WN0804_1 |
| Grade | 2220 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | QM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-063Q22-12L CoroMill™ 300 face milling cutterR 9 133,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-063Q22-16H CoroMill™ 300 face milling cutterR 10 438,55 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-063Q22-16M CoroMill™ 300 face milling cutterR 9 133,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-066C6-12H CoroMill™ 300 face milling cutterR 12 754,65 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-063Q22-12M CoroMill™ 300 face milling cutterR 9 786,50 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-063Q22-12H CoroMill™ 300 face milling cutterR 11 090,60 inc. vat
Write Your Own Review