Sandvik Coromant CNMM 12 04 08-WR 4425 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant TNMG 16 04 08-PMC 4425 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TNMG 16 04 08-PMC 4425 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 1 235,10
inc. vat
In stock
SKU
8019391
Insert for bar peeling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for bar peeling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 62g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 22.225mm |
| RE - Corner Radius | 11mm |
| Insert Thickness | 9.525mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.93mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 13mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.2028mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 120deg |
| BS - Wiper Edge Length | 5.3mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3mm |
| KCH - Corner Chamfer | 100deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 11mm |
| ORDCODE | WNMT 15 09 31-PM 4425 |
| CHANGEDATE | 2021-12-16 11:16:00.000 |
| Hand | L |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | W |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_WN1509_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
Write Your Own Review