Sandvik Coromant C4-LC2040-51040M VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Next
Sandvik Coromant C4-CXS-47-07 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptor
Previous
Sandvik Coromant C4-CXS-47-07 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptor
Previous
R 23 259,90
inc. vat
In stock
SKU
5727649
VDI to Coromant Capto® clamping unit
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
VDI to Coromant Capto® clamping unit
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 51mm |
| TQ - Torque | 50Nm |
| WT - Weight Of Item | 3.98kg |
| OAL - Overall Length | 138mm |
| OHX - Maximum Overhang | 51mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 30mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 75mm |
| OAH - Overall Height | 75mm |
| OAW - Overall Width | 86mm |
| HRY - Lowest Point From Reference Plain | 38mm |
| HTB - Body Height | 54mm |
| ORDCODE | C4-LC2040-51030M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_ZYV01A_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS02_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 6 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-01 14:17:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| Hand | L |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-32EH25-08H CoroMill™ 300 face milling cutterR 7 989,05 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-25EH25-10M CoroMill™ 300 face milling cutterR 5 943,20 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-20EH20-10L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 571,25 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-24EH20-12L CoroMill™ 300 face milling cutterR 5 399,25 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-25EH25-08M CoroMill™ 300 face milling cutterR 6 160,55 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-20EH20-08M CoroMill™ 300 face milling cutterR 5 116,35 inc. vat
Write Your Own Review