Sandvik Coromant 392.55514-3032060 BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant 392.55514-3020052 BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuck
Previous
Sandvik Coromant 392.55514-3020052 BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuck
Previous
R 5 620,05
inc. vat
In stock
SKU
6228999
BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 25mm |
| DCON - Connection Diameter | 26mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 48mm |
| BD - Body Diameter | 46mm |
| LB - Body Length | 60mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 250001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.581kg |
| OAL - Overall Length | 108.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 48mm |
| ORDCODE | 392.55514-3025060 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG51BP_C0300_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CLTERB_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M12 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-03-22 12:22:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | MAS403-BT (BIG-PLUS) |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A345-102R38-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 14 504,95 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-160J51-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 26 738,65 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-125J38-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 22 576,80 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-152R38-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 25 225,25 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-102R38-13L CoroMill™ 345 face milling cutterR 12 991,55 inc. vat
Write Your Own Review