Sandvik Coromant 570-2C 32 218 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL adaptor
Next
Sandvik Coromant 570-2C 25 200 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
Sandvik Coromant 570-2C 25 200 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL adaptor
Previous
R 13 158,30
inc. vat
In stock
SKU
5764471
Cylindrical shank to CoroTurn® SL solid carbide adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to CoroTurn® SL solid carbide adaptor
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 250mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| LB - Body Length | 250mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 3.7Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.852kg |
| OAL - Overall Length | 250mm |
| OHX - Maximum Overhang | 130mm |
| LSC - Clamping Length | 180mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 25mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 250mm |
| ORDCODE | 570-2C 25 250 CR |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G2500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 9 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-05-04 09:55:00.000 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review