Sandvik Coromant A214-30 20 130 MAS-BT 403 to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant A214-30 16 130 MAS-BT 403 to ER collet chuck
Previous
Sandvik Coromant A214-30 16 130 MAS-BT 403 to ER collet chuck
Previous
R 2 160,85
inc. vat
In stock
SKU
6073978
MAS-BT 403 to ER collet chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
MAS-BT 403 to ER collet chuck
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 20mm |
| DCON - Connection Diameter | 21mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 78.84mm |
| BD - Body Diameter | 46mm |
| LB - Body Length | 90mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 250001/min |
| WT - Weight Of Item | 729.5g |
| OAL - Overall Length | 138.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 78.84mm |
| ORDCODE | A214-30 20 090 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG51_C0300_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CLTERB_C0200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| DCPS - Data Chip Provision Size | 2 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | M12 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:03:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD |
| STDNO - Standard Number | MAS403-BT |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | True |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review