Sandvik Coromant C5-131-00070-1000 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Next
Sandvik Coromant C5-131-00060-625 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Previous
Sandvik Coromant C5-131-00060-625 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Previous
R 6 632,05
inc. vat
In stock
SKU
5728995
Coromant Capto® to cylindrical shank adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to cylindrical shank adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 60mm |
| BD - Body Diameter | 36mm |
| LB - Body Length | 60mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 20Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.666kg |
| OAL - Overall Length | 90mm |
| OHX - Maximum Overhang | 60mm |
| LSC - Clamping Length | 39mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 60mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 60mm |
| DIX - Maximum Tool Changer Interference Diameter | 36.068mm |
| ORDCODE | C5-131-00060-750 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLSF_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-11-15 11:33:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| SEAL - Sealing Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review