Sandvik Coromant C6-391.20-10 060 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-391.20-06 055 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-391.20-06 055 Coromant Capto™ to Weldon adaptor
Previous
R 5 920,20
inc. vat
In stock
SKU
5729848
Coromant Capto® to Weldon adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to Weldon adaptor
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 55mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 55mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 7Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 200001/min |
| WT - Weight Of Item | 934g |
| OAL - Overall Length | 93mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| ORDCODE | C6-391.20-08 055 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLW_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 07:19:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R245-080Q27-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 9 104,55 inc. vat -
Sandvik Coromant R245-050A32-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 6 820,65 inc. vat -
Sandvik Coromant R245-050A32-12M CoroMill™ 245 face milling cutterR 7 954,55 inc. vat -
Sandvik Coromant R245-080Q27-12H CoroMill™ 245 face milling cutterR 13 673,50 inc. vat -
Sandvik Coromant R245-040A32-12L CoroMill™ 245 face milling cutterR 6 252,55 inc. vat
Write Your Own Review