Sandvik Coromant EH20-A19.7-SH-200 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Next
Sandvik Coromant EH12-A11.7-SH-135 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
Sandvik Coromant EH12-A11.7-SH-135 Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Previous
R 14 780,95
inc. vat
In stock
SKU
6854903
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to Coromant EH adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 15.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 160mm |
| BD - Body Diameter | 15.7mm |
| LB - Body Length | 160mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 30Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 150001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.609kg |
| OAL - Overall Length | 160mm |
| OHX - Maximum Overhang | 119mm |
| LSC - Clamping Length | 156mm |
| OHN - Minimum Overhang | 4mm |
| ORDCODE | EH16-A15.7-SH-160 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1570_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SAT01_A0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 5 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 14:27:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review