Sandvik Coromant C3-SCLCL-22040-12 CoroTurn™ 107 cutting unit for turning
Next
Sandvik Coromant C3-SDNCN-00040-11 CoroTurn™ 107 cutting unit for turning
Previous
Sandvik Coromant C3-SDNCN-00040-11 CoroTurn™ 107 cutting unit for turning
Previous
R 3 958,30
inc. vat
In stock
SKU
5727258
CoroTurn® 107 cutting unit for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 cutting unit for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 22mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.17kg |
| OAL - Overall Length | 59mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 95deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 116mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 22mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| ORDCODE | C3-SCLCL-22040-09 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 6 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-15 14:37:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_CC09T3_2 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | CCMT 09 T3 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review