Sandvik Coromant PVJNR 2525M 16HP T-Max™ P shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant PVJNR 1616H 16HP T-Max™ P shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant PVJNR 1616H 16HP T-Max™ P shank tool for turning
Previous
R 4 511,45
inc. vat
In stock
SKU
6188483
T-Max® P shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P shank tool for turning
| CP - Coolant Pressure | 27500000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.372kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 42.6mm |
| LSC - Clamping Length | 82.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 41deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 25mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -5deg |
| LAMS - Inclination Angle | -13deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| ORDCODE | PVJNR 2020K 16HP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:15:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_VN1604_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | VNMG 16 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-TRI-OK60A-SS Manual clamping unit for Okuma machinesR 30 941,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DNE-MZ50V-E Driven tool holder for Mazak machinesR 68 748,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DNE-MZ50V-I Driven tool holder for Mazak machinesR 89 382,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-TRI-OK60A Manual clamping unit for Okuma machinesR 28 131,30 inc. vat
Write Your Own Review