Sandvik Coromant SRSCR 3225P 05 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant SSDCR 2020K 09 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant SSDCR 2020K 09 CoroTurn™ 107 shank tool for turning
Previous
R 1 668,65
inc. vat
In stock
SKU
5751190
CoroTurn® 107 shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 shank tool for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 70mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.049kg |
| OAL - Overall Length | 70mm |
| OHX - Maximum Overhang | 14mm |
| LSC - Clamping Length | 60mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 7.5mm |
| HF - Functional Height | 10mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5mm |
| RE - Corner Radius | 2.5mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| H - Shank Height | 10mm |
| LU - Usable Length | 10mm |
| B - Shank Width | 10mm |
| ORDCODE | SRDCN 1010E 05 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A1010_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:51:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_RC0502M_1 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | RCMT 05 02 M0 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review