Sandvik Coromant A32T-SDUCR 11-X CoroTurn™ 107 boring bar for back boring
Next
Sandvik Coromant C4-SDUCR-15080-07X CoroTurn™ 107 cutting unit for back boring
Previous
Sandvik Coromant C4-SDUCR-15080-07X CoroTurn™ 107 cutting unit for back boring
Previous
R 5 517,70
inc. vat
In stock
SKU
5727792
CoroTurn® 107 cutting unit for back boring
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 cutting unit for back boring
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| BD - Body Diameter | 16mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.324kg |
| OAL - Overall Length | 105.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 70mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 22mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 13mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -3.561deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.396875mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| LPR - Protruding Length | 81.5mm |
| LU - Usable Length | 47.3mm |
| ORDCODE | C4-SDUCR-13070-07X |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 14:52:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DC0702_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | DCMT 07 02 04 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TLSR-164D Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 674,90 inc. vat
Write Your Own Review