Sandvik Coromant 570-SDXCR-20-07-E CoroTurn™ 107 head for turning
Next
Sandvik Coromant 570-DSKNL-40-15 T-Max™ P head for turning
Previous
Sandvik Coromant 570-DSKNL-40-15 T-Max™ P head for turning
Previous
R 4 991,00
inc. vat
In stock
SKU
5764402
CoroTurn® 107 head for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 head for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 32mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.2kg |
| OAL - Overall Length | 35.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 32mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 50mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 27mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -8deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| ORDCODE | 570-SDUCL-40-11 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:56:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DC11T3_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | DCMT 11 T3 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review