Sandvik Coromant A25T-MWLNL 06 T-Max™ P boring bar for turning
Previous
Previous
SKU
T-Max® P boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 300mm |
| BD - Body Diameter | 25mm |
| TQ - Torque | 4.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 959.6g |
| OAL - Overall Length | 300mm |
| OHX - Maximum Overhang | 100mm |
| LSC - Clamping Length | 262.5mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 95deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 32mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 37.5mm |
| WF - Functional Width | 17mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -14deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 23mm |